Drukuj
  Bieg uliczny

 

 Międzynarodowe podium

 Biegu Ulicznego w Bukownie.

 

374 osoby wzięły udział w szesnastej edycji Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego o Puchar Burmistrza Bukowna. Całe podium na koronnym dystansie 10 kilometrów zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn zajęli zagraniczni biegacze, choć tym razem dominacja Kenijczyków nie była już tak znaczna.

 

Na starcie zameldowała się krajowa czołówka biegaczy z Ukrainy. Wszędzie tam gdzie pojawiają się nagrody pieniężne można liczyć na mocną obsadę zawodów. O tym, że poziom sportowy był bardzo wysoki najlepiej świadczy czas zwycięzcy. Kenijczyk KIPLAGAT TUEI HOEA finiszował zaraz po upływie drugiego kwadransa (00:30:36), o półtorej minuty poprawiając najlepszy rezultat sprzed roku swojego rodaka Mutwanteia Josepha Mumo. Drugie i trzecie miejsce dla naszych wschodnich sąsiadów Ukraińców SERGIIEGO OKSENIUKA (00:30:45) i DMUTRO DIDOVODIUKA (00:30:54). Najlepszy z Polaków Bartosz Karoń z Olkusza zajął 5. miejsce.

 

 

W 10-kilometrowej rywalizacji pań równych sobie nie miała Węgierka ZITA KACSER (00:35:33), na mecie wyprzedzając Ukrainkę OLESIĘ DIDOVODIUK (00:36:27) i Kenijkę JEPKOSGEI HELLE KIMUTAI (00:36:53). Tuż za podium sklasyfikowano Annę Wójcik, która do Bukowna przyjechała ze Stalowej Woli.

  

Tegoroczny Bieg Uliczny oprócz zmagań na koronnym dystansie został wzbogacony o klasyfikację na 5 km w ramach imprezy "Piątka dla Seniorów" współfinansowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Biegów. Krótszy dystans wybrali jednak nie tylko seniorzy. Adrian Wojtacha wyprzedził Wojciecha Lichotę i Grzegorza Wowrego. Żeńską stawkę otwiera natomiast Joanna Szczepanek, przed Małgorzatą Kulpą-Czubak i Agnieszką Piskorz. W kategorii +60 wygrała Barbara Gajdziszewska, natomiast najstarszym biegaczem okazał się 75-letni Werner Legomiński z Mysłowic.

 

 

- Tym razem pogoda była sprzymierzeńcem biegaczy. Temperatura optymalna, słońce nie przeszkadzało, więc i czasy na mecie dla większości zawodników zadowalające – mówi wieloletnia dyrektor biegu, wielokrotna Mistrzyni Polski na średnich i długich dystansach Grażyna Kowina-Świderek. Bukowieńska trasa otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, więc wyniki uzyskane na ulicznych pętlach miasta są oficjalnymi rezultatami.

 

Przy okazji biegu głównego jak zwykle obok klasyfikacji Open, w której najlepsi zawodnicy mogli liczyć nie tylko na okazałe trofea ale i bonifikaty finansowe, organizatorzy prowadzili też inne kategorie, z podziałem na wiek, stopień niepełnosprawności oraz miejsce zamieszkania. Niejako zupełnie osobną rywalizację stoczyli między sobą mieszkańcy Bukowna. W grupie mężczyzn wygrał Paweł Frąckiewicz przed Jakubem Kalinowskim i Krystianem Szymańskim,, natomiast u pań Justyna Murzyn która wyprzedziła Monikę Muchę -Labisko i Patrycję Kosobudzką. Na mecie każdy z biegających otrzymał pamiątkowy odlewany medal w kształcie bukowego liścia - symbolu miasta gospodarza.

 

 

Nagroda główna - telewizor 43 cali - ufundowany przez firmę Pablo Sport trafił w ręce Daniela Korcza z Jaworzna. XVI Ogólnopolski Bieg Uliczny w Bukownie odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy. Organizatorami imprezy byli: MOSiR Bukowno oraz UKS Kusy.

 

XVI Bieg Uliczny wsparli: Burmistrz i Rada Miejska Bukowna, ZGH Bolesław, SCHNEIDER Electric Bukowno, DB Cargo, ARKOP , BOLTECH, PABLOSPORT, NEST - Zakład Rachunkowości i Doradztwa, Odlewnia KULEJ, HUTREM Serwis, MEBLO SYSTEM, Meble Black Red White Olkusz, KANITA, INTERMARCHE, SUPRA BHP, KRAWCZYK Finanse. Nieocenioną pomocą służyli także wolontariusze, strażacy i policjanci.

 

Dyrektor Biegu
Grażyna Kowina-Świderek 

 

 


 

 
 

Mapa trasy XVI Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego
"O Puchar Burmistrza Miasta Bukowno"
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATORZY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronat Honorowy: JACEK KRUPA
Marszałek Województwa Małopolskiego

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KRONIKA:

 

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003