Drukuj
  Okolica

Ojcowski Park Narodowy (ok. 20 km) - Utworzony w 1956 roku jest jednymZdjęcie - Ojcowski Park Narodowy z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Obejmuje on powierzchnię 1592 ha, z czego ponad 80% jest zalesiona. Główną atrakcją Parku jest dolina Prądnika o charakterystycznych, stromych wapiennych zboczach. Zjawiska krasowe, charakterystyczne dla wapiennego obszaru w jakim Park się znajduje, odpowiedzialne są za powstanie szeregu podróbki zegarków form krasowych z Jaskinią Łokietka i Maczugą Herkulesa na czele. Bardzo bogata i różnorodna jest tutaj mozaika zespołów roślinnych i fauny. Żyje tu m.in. 15 gatunków nietoperzy. W Jaskini Ciemnej odkryto ślady człowieka paleolitycznego, a w wielu innych ślady zwierząt pleistoceńskich.

 
Zdjęcie - Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale (ok. 18 km) - zamek gotycko-renesansowy wzniesiony jako rezydencja królewska w czasach Kazimierza Wielkiego. Jest on otoczony fortyfikacjami systemu włoskiego z okrągłą gotycką wieżą. Na terenie zamku znajduje się również atrakcyjnie utrzymywany ogród w stylu włoskim.  Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków renesansowej sztuki pałacowej w Polsce. 

 

Ruiny Zamku w Rabsztynie Zdjęcie - Zamek Rabsztyn (ok. 12 km) - Zbudowany został w XIV wieku z fundacji królewskiej. Po szeregu przebudowań zamek w Rabsztynie był bardzo okazałą rezydencją składającą się z dwukondygnacyjnego zamku dolnego, zamku górnego i wieży. Po najeździe szwedzkim w 1657 roku popadł w ruinę i ostatecznie został opuszczony na początku XIX wieku. 

 
Zdjęcie - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska (ok.15 km) - jedyny w Europie środkowej śródlądowy obszar lotnych piasków o powierzchni 32 km. kwadratowych. Obecnie coraz bardziej zarośnięty, ale nadal niezwykle popularny na piesze wędrówki. Przez środek pustyni malowniczo wije się rzeka Przemsza.

 

Szlak Orlich Gniazd (ok. 12 km) - Główny szlak Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd biegnący od Krakowa po okolice Częstochowy najpiękniejszymi Zdjęcie - Zamek Smoleńzakątkami Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Główną atrakcją szlaku są "Orle Gniazda" czyli zamki budowane na głównie niedostępnych i skalistych wyniosłościach wapiennych. Większość tych zamków została zbudowana za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Do najlepiej dziś zachowanych należą: Smoleń, Bobolice, Mirów, Olsztyn. Morsko, Bydlin oraz wspominane już Rabsztyn i Ogrodzieniec.

 

Zamek LIPOWIEC Zamek "Lipowiec"  w Wygiełzowie (ok. 30 km)Dawny zamek biskupów krakowskich z dobrze obecnie zachowanym zamkiem górnym z wieżą i murami obronnymi.


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie (ok. 30 km) - skansen, w którym zgromadzono kilkadziesiąt obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego.

 

Ruiny Zamku Ogrodzieniec (ok. 30 km) - Został wzniesiony przez Seweryna Bonera w latach 1530 - 60, jako  okazała siedziba o charakterze mieszkalno - Zdjęcie - Zamek Ogrodzieniecobronnym, częściowo wzorowana na Wawelu. W obrębie murów znajdował się zamek górny oraz podzamcze za zabudowaniami dla służby i załogi. Szkieletem zamku górnego są trzy wieże, na których oparte były poszczególne kondygnacje. Zamek przez wieki przechodził z rąk do rąk, znacznie zniszczony podczas najazdu szwedzkiego i I wojny światowej, został ostatecznie opuszczony na początku XIX wieku.

 
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu (ok. 12 km)
 
 
Zdjęcie - Rynek w Krakowie

Kraków (ok. 45 km) - Dawna stolica Polski a obecnie największy i najpiękniejszy zespół zabytkowy w Polsce. Do najsłyniejszych zabytków miasta, głównie XIV i XV - wiecznych, należą: Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki i Sukiennice na RynkuCollegium Maius UJ, Barbakan i mury obronne oraz szereg innych kościołów i kamienic. W mieście znajduje się szereg muzeów a także Ogród Zoologiczny i Botaniczny. Do bardzo popularnych należą wycieczki na Kopiec Kościuszki i Piłsudskiego skąd roztaczają się widoki na Kraków i okolicę. Z szeregu podkrakowskich atrakcji należy przede wszystkim wymienić zabytkową kopalnię soli w Wieliczce oraz zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

 

Muzeum w Oświęcimiu Oświęcim (ok. 50 km) - Muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.

fake watches orologi replica